Tesis Güvenlik Belgesi için gerekli tüm bilgiler bu sitede Dokümanlar Danışmanlık Ücreleri Etiket/ Defter/ Levhalar 317-2 (C) Savunma Sanayi Yönergesi Ön Denetim Ücretleri Tüm Detaylar Burada...
Başvuru Nasıl Yapılır? Kişi Güvenlik Belgesi Nedir? Kişi Güvenlik Belgesini Kimler Almalıdır?
Savunma Sanayii için ürün mü üretiyorsunuz?
Kontrole Tabi Listede yer alan bir ürün mü üretiyorsunuz?
Kontrole Tabi Liste Üretim yapabilmeniz için Kuruluş İzin Belgesine İhtiyacınız olduğunu biliyor musunuz?
Kontrole Tabi Listesinde Yer Alan Bir Ürün Üretecekseniz
ÜRETİM İZİN BELGESİ Almanız Zorunludur!
Başvuru Evrakları Nelerdir? Üretim İzin Belgesi Nedir? Üretim İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Savunma Sanayi Malzemelerinin İhracatı ve İthalatı İçin
İZİN BELGESİ almanız gereklidir!!!
1- TESİS GÜVENLİK BELGESİ

Bu Bölümde Tesis Güvenlik Belgesi'ne Ait Bilgiler Verilemektedir.

Tesis_Guvenlik_Belgesi

1) TESİS GÜVENLİK BELGESİ

Tesis güvenlik belgesi ile ilgili merak edilen tüm bilgileri tek bir yere topladık. Tüm sorularınızın cevabını bu makalede bulabileceksiniz. Şimdi sırasıyla anlatmaya başlayalım

TESİS GÜVENLİK BELGESİ NEDİR? KAÇ ÇEŞİT TESİS GÜVENLİK BELGESİ VARDIR?

Tesis Güvenlik Belgesi: Milli Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından verilmektedir. Savunma sanayine yönelik bir çalışma yapıyorsanız ve her yıl yayınlanan Kontrole Tabi Liste’deki faaliyetlerden birini yapıyorsanız Tesis Güvenlik Belgesi almak zorundasınız. Tesis güvenlik belgesi 2 çeşittir.

1-MİLLİ Tesis Güvenlik Belgesi

2- NATO Tesis Güvenlik Belgesi

Bahsedilen Tesis Güvenli Belgelerinin kendi içlerinde kleransları bulunmaktadır. Şimdi gelin bu Tesis Güvenlik Belgesi kleranslarını tanıtalım

1-MİLLİ Tesis Güvenlik Belgesi

 • MİLLİ Çok Gizli Tesis Güvenlik Belgesi
 • MİLLİ Gizli Tesis Güvenlik Belgesi
 • MİLLİ Hizmete Özel Tesis Güvenlik Belgesi
 • MİLLİ Tasnif Dışı Tesis Güvenlik Belgesi

2-NATO Tesis Güvenlik Belgesi

 • NATO Çok Gizli Tesis Güvenlik Belgesi
 • NATO Gizli Tesis Güvenlik Belgesi
 • NATO Hizmete Özel Tesis Güvenlik Belgesi
 • NATO Tasnif Dışı Tesis Güvenlik Belgesi

Tesis Güvenlik Belgesinin alınabilmesi için Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Güvenliği Yönergesi şartlarına göre firma alt yapısı hazırlanması gerekmektedir.

Tesis Güvenlik Belgesinde Fiziki Şartlar Nelerdir?

Binada Mı? Katta Mı? Tesis Güvenlik Belgesi

TESİS GÜVENLİK BELGESİ ALINABİLMESİ İÇİN OFİS/BİNA ŞARTLARI NASIL OLMALIDIR? KATTA TESİS GÜVENLİK BELGESİ Mİ? BİNADA TESİS GÜVENLİK BELGESİ Mİ?

Tesis Güvenlik Belgesi alınabilmesi için fiziki şartlar neler olmalıdır. Nasıl bir ofiste yer almam gerekir? Hangi odaların yapılması gerekir ve ne kadar sürede bu işleri hazırlayıp Tesis Güvenlik Belgesi Başvurusu yapabilirim gibi bir çok soruların cevabını açıklamaya çalışalım.

Tesis güvenlik belgesine ait fiziki şartlar 2 türe ayrılmıştır. Tesis Güvenlik Belgesi Alınabilmesi İçin:

1.Katta Tesis Güvenlik Belgesi Şartları

2.Tüm Binada/Fabrikada Tesis Güvenlik Belgesi Şartları

bu iki türden birine ait şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Şimdi sırasıyla bu şartları tanımlayıp bilgi vermeye çalışalım.

1) Katta Tesis Güvenlik Belgesi Şartları Nelerdir. Nasıl Sağlanmalıdır. Hangi Odalar Olmalıdır ve Alt Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Katta tesis güvenlik belgesi tanımlandığında ilk akla gelmesi gereken bir iş merkezinde, teknokentte veya bir binanın tek dairesinde ofisinizin olduğunu düşünmeniz gerekir. daha genel bir tabirle bulunduğunuz binada sizden başka şirketler/kuruluşlar var ise Tesis Güvenlik Belgesi için Katta güvenlik şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir.

Şimdi gelelim Tesis Güvenlik Belgesi İçin Katta Güvenlik nasıl sağlanacağı? Öncelikle bilmeniz gereken katta gerekli oda sayısı 5 adettir. 5 adet oda şunlardır;

1.Kontrollü Oda (Kozmik Oda)

2.Toplantı Odası

3.Güvenlik Koordinatörü Odası

4.Sistem Odası (Şirket Faaliyetiniz gereği gizli bilgi bulunan Firmalar ile Bilgi Teknolojileri ile iştigal olan firmalar için zorunludur)

5.Proje Odası (Şirket Faaliyetiniz gereği gizli bilgi bulunan Firmalar ile Bilgi Teknolojileri ile iştigal olan firmalar için zorunludur)

bu 5 oda için gerekli şartları ayrıca tanımlanacaktır.  bu odalar nasıl bir ofiste yerleştirilmesi gerektiği ile ilgili kroki şu şekildedir.

Tesis_Guvenlik_Belgesi_Krokisi
Tesis_Guvenlik_Belgesi_Krokisi

Yeşil renklerle işaretli (1) (2) (3) (4) (5) olarak verilen odalar tesiste bulunması gerekmektedir.

2) Bina Katındaki Tesis Güvenlik Belgesi Şartları

1.Tesis girişinden itibaren bir güvenlik görevlisinin giriş ve çıkışları kontrol altına alması gerekmektedir.

2.Krokiden’de anlaşılacağı gibi ortak alanları görebilecek şekilde kamera kayıt sisteminin kurulması gerekmektedir.

3.Sürekli çalışma yapmayan kuruluşlar için (7/24 çalışmayan) güvenlik görevlisinin çalışmadığı zamanlarda Hareket sensörlerinin (PIR Sistemleri) güvenliği sağlaması için tüm oda ve ortak alanlara yerleştirilmesi gerekmektedir.

4.Sistem Odaları için gazlı yangın söndürücü, ısı ve nem sensörü cihazlarının olması gerekmektedir.

5.Yangın yönetmeliği kapsamında yangın söndürme cihazlarının kuruluş içerisinde yerden 90 cm yükseklik olacak şekilde duvara asılması gerekmektedir.

6.Tesisin topraklama ölçümü yapılarak 1,5 ohm seviyesinin altında olacak şekilde tüm elektronik cihazların korumaya alınması gerekmektedir.

7.Yazılım geliştirme veya gizli bilgiler bilgisayar sistemleri içerisinde yer alacaksa Sitem Odası ve Proje Odası/Yazılım Geliştirme Odası Tempestlenmesi gerekmektedir.

8.Aşağıdaki krokide olduğu gibi acil çıkış alanlarının belirlenmiş ve 30 dk boyunca ışıklandırılması sağlanmış acil çıkış yönlendirme işaretlerinin tanımlı olması gerekmektedir.

eğer katta Tesis Güvenlik Belgesi almayı düşünüyorsanız lütfen bu şartları sağlayacak yapılardan yer tutmanız gerektiğini veya bu şartlara uyabilecek yapılar ile belge alma talebinde bulununuz.

2) Tüm Binada/Fabrikada Tesis Güvenlik Belgesi Şartları Nelerdir. Nasıl Sağlanmalıdır. Hangi Odalar Olmalıdır ve Alt Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Tüm Binada/Fabrikada Tesis güvenlik belgesinden bahsedildiğinde akla gelmesi gereken yanda resmedildiği gibi ya bir fabrika olarak tesis düşünülmeli yada

 

 

 

 

tüm binada sizden başka bir kuruluşun bu bina içerisinde yer almadığı, tüm faaliyetlerinizin bu yapı içerisinde tanımladığınız bir organizasyon olduğunuz durumlarda geçerlidir.

Dolayısıyla bu şekilde bir tesis güvenlik belgesi alınması gerekiyor ise yapmanız gereken bu tesis içerisinde en güvenilir olabilecek bir kata aşağıdaki odaları yine katta tesis güvenlik belgesinde anlattığımız gibi konuşlandırmanız ve yine katta tesis güvenlik belgesinde tanımladığımız güvenlik önlemlerini bu sefer tüm binada/fabrikada olacak şekilde tanımlanması gerekecektir.

 

Tesis Güvenlik Belgesi için Kuruluş İçerisinde Bulunması Gereken Odalar yine;

1.Kontrollü Oda (Kozmik Oda/Güvenli Oda)

2.Toplantı Odası

3.Güvenlik Koordinatörü Odası

4.Sistem Odası (Şirket Faaliyetiniz gereği gizli bilgi bulunan Firmalar ile Bilgi Teknolojileri ile iştigal olan firmalar için zorunludur)

5.Proje Odası (Şirket Faaliyetiniz gereği gizli bilgi bulunan Firmalar ile Bilgi Teknolojileri ile iştigal olan firmalar için zorunludur)

Tanımlanan 5 oda haricinde binaya/fabrikaya  dışarıdan girişin kontrol altına alınabilmesi için tüm bina/fabrika çit tellerle çevrilmesi gerekmektedir. bu çit tellerin boyu konusunda MSY-317-2C yönergesinde herhangi bir metre tanımlanmış değildir. sadece dışarıdan sızmaları engelleyecek yeterlilikte ve mukavemette olması yeterli olacaktır.

Yine tüm binada/fabrikada kör nokta kalmayacak şekilde kamera sistemiz ile izlenebiliyor olması ve tesis içerisinde karanlık nokta kalmayacak şekilde aydınlatılması gerekmektedir.

1-Kontrollü Oda

Tesis Güvenlik Belgesi İçin Kontrollü Oda (Güvenli Oda/ Kozmik Oda)  Nedir? Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Kontrollü Oda: Tesis Güvenlik Belgesi ile belgelendirilmiş olan bir tesiste, gizlilik dereceli bilgi, belge ve dokümanın konulduğu dolap, dosya, kaset, teyp, disket ve benzerlerinin korunması için tavan, taban, kapı ve duvarları takviye edilmiş, giriş-çıkışı kontrol altına alınmış, içerideki bilgilere dışarıdan nüfuz edilmesini önleyecek şekilde önlem alınmış, görevli ve bilmesi gereken kişilerden başkasının girişine izin verilmeyen, biri tercihen şifreli olmak üzere iki kilitli ve uygun alarm/ikaz sistemleri ile donatılmış odadır.

Kontrollü Oda Güvenliği İçin Alınacak Önlemler:

Millî/Nato Çok Gizli ve Gizli gizlilik dereceli evrak ve dokümanın muhafazası için aşağıda belirtilen özelliklere sahip bir Kontrollü Oda hazırlanmalıdır:

(1) Giriş kapısında en az iki kilit sistemi bulunmalı ve odayı açmak için yetkilendirilmiş personel belirlenmelidir.

(2) Oda duvarları ile kapı, tavan ve zemin takviye edilmiş olmalıdır.

(3) Varsa pencereler, sızmayı önleyecek sıklık ve mukavemette demir parmaklıklarla donatılmalıdır.

(4) Dolap ve dosyalar, Nato ve Millî gizlilik dereceli doküman için ayrı ayrı işaretlenmelidir.

(5) Odanın kontrolsüz açılması veya herhangi bir zorlama durumunda, emniyet kıt’ası veya güvenlik birimini ikaz edecek bir alarm sistemi tesis edilmiş olmalıdır.

(6) Taşınması kolay kasalar döşemeye sabitlenmelidir.

(7) Kontrollü Odanın kilit şifreleri altı ayda bir değiştirilmeli, bu şifreler acil durumlarda kullanılmak üzere kapalı ve mühürlü zarf içerisinde uygun Kişi Güvenlik Belgesine sahip Firma üst düzey yöneticileri ve/veya Güvenlik Amiri tarafından muhafaza edilmelidir.

2-Toplantı Odası

Tesis Güvenlik Belgesi İçin Toplantı Odası Nasıl Olmalıdır? Alınacak Önlemler Nelerdir?

Tesis Güvenlik Belgesi Kapsamında yapılacak toplantılarda aşağıda belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

(1) Katılımcılar, istenen güvenlik önlemleri hakkında önceden bilgilendirilmelidir.

(2) Gizlilik dereceli toplantılar için, toplantı odasının kapısında güvenlik görevlisi görevlendirilmelidir.

(3) Toplantıya katılan personelin güvenlik kleransları kontrol edilmeli ve toplantının gizlilik derecesine uygun Kişi Güvenlik Belgesi bulunmayanların toplantıya katılımı önlenmelidir.

(4) Her toplantı için, konu başlığı, gizlilik derecesi, tarih ve saatin belirtildiği, katılanların isim, kurum, iletişim bilgileri ve imzalarının kaydedildiği bir Toplantı Katılım Listesi tutulmalı, tanzim edilen Toplantı Katılım Listesi güvenlik koordinatörü kontrolünde belirlenecek uygun bir zaman aralığında izlenebilir şekilde kayıt altına alınmalıdır.

(5) Gerektiği zaman toplantı salonunda teknik ve elektronik arama yapılmalıdır.

(6) Toplantı aralarında gizlilik dereceli evrakların güvenliği sağlanmalı, ses dinleme ve kayıt cihazlarının olup olmadığı kontrol edilmelidir.

3.Güvenlik Koordinatörü Odası

Tesis güvenlik belgesi sürekli işletilmesi ve kontrol edilmesi gereken bir işletim sistemidir. Dolayısıyla. Bu işi yürütecek bir kişiye ihtiyaç vardır ve bu kişiye tesis güvenlik koordinatörü denilmektedir. Tesis güvenlik koordinatörünün tek başına kalacağı bir oda dizayn edilmesi gerekmektedir. Güvenlik koordinatörü odası normal bir oda olabilir fakat giriş ve çıkışlar kontrol altına alınması gerekmektedir. Yani kartlı geçiş sistemi ve ya parmak okuyucu vb kontrollü giriş sağlanacak şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir.

Tesis Güvenlik Belgesi İçin Güvenlik Koordinatörü Ne İş Yapar;

Kuruluş tarafından, sanayi güvenliği ile ilgili faaliyetleri (Bilgi güvenliği, yönetim ve organizasyon güvenliği, fizikî güvenlik ve kurtarma hizmetleri, personel güvenilirliği, yangın önleme ve kurtarma hizmetleri gibi) takip ve koordine etmek üzere görevlendirilen ve kuruluş üst yönetimine karşı sorumlu olan yetkilidir. Aynı zamanda Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamının temsilcisi olarak da görevlendirilebilir. Kısaca görev tanımı şu şekilde sıralanabilir;

1.Tesiste, fiziki güvenlik önlemleri, yangın, sabotaj ve olağanüstü hal hizmetleri, toplantı odaları, Kontrollü Oda ve Kontrollü Bölge güvenliği, evrak/doküman ve malzeme güvenliği, bilgi güvenliği, personel güvenliği vb. savunma sanayii güvenliği ile ilgili konularda alınan ve uygulanan tedbirleri koordine etmek, bu tedbirlerin uygulanmasını sağlamak, iç denetim faaliyetleri icra ederek kayıt altına almak, tespit ettiği güvenlik ihlallerini kuruluş üst yönetimine rapor etmek ve Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına bilgi vermek.

2.Tesisin güvenlik sisteminde görev yapan tüm personelin temel ve uygulamaya yönelik güvenlik eğitimleri ile tüm çalışanların güvenlik sistemine uygun olarak hareket etmesini sağlamaya yönelik eğitim ihtiyaçlarını belirlemek, eğitim programları hazırlamak, eğitimlerin alınmasını sağlamak, alınan tüm eğitimleri izlenebilir şekilde kayıt altına almak.

3.Kuruluş tarafından tesise özgü olarak hazırlanan ve Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Tesis Özel Güvenlik El Kitabının uygulanmasını sağlamak, uygulamada karşılaşılan aksaklıkları tespit etmek ve revize edilen Tesis Özel Güvenlik El Kitabını onaylanmak üzere değişiklik teklifleri ile birlikte Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına göndermek.

4.Savunma sanayii güvenliği ile ilgili mevzuatı takip etmek, mevzuatta meydana gelebilecek değişikliklerin Tesis Güvenlik Belgesine sahip tesiste uygulanmasını sağlamak

5.Tesis Güvenlik Belgesi ile belgelendirilen tesiste yürütülen gizlilik dereceli proje çalışmalarına ve toplantılara, uygun gizlilik dereceli Kişi Güvenlik Belgesi bulunmayan şahısların katılmasını önlemek, toplantıya katılanların kayıtlarını tutmak, gerekli kontrolleri yapmak veya yapılmasını sağlamak.

6.Personelin sahip olduğu Kişi Güvenlik Belgesinin geçerlilik süresini takip etmek, yenilenmesi gerekiyorsa geçerlilik süresinin bitiminden altı ay öncesinde ilgili evraklarla birlikte Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına başvuruda bulunulmasını sağlamak.

7.Tesisin sahip olduğu Tesis Güvenlik Belgesinin geçerlilik süresini takip etmek, yenilenmesi gerekiyorsa geçerlilik süresinin bitiminden altı ay öncesinde ilgili evraklarla birlikte Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına başvuruda bulunulmasını sağlamak

8.Tesis Güvenlik Belgesi ile belgelendirilen tesiste savunma sanayii güvenliğinin sağlanması amacıyla oluşturulan güvenlik organizasyonunda yer alan kişi ve birimler için görev talimatları hazırlamak, bu talimatların güncel olarak muhafaza edilmesini sağlamak, uygulamaları takip ve koordine etmek.

9.Belirli dönemlerde senaryolu alarm ve tatbikatlar yapılmasını sağlamak, tesisteki güvenlik sisteminin ve personelin reaksiyon durumunun istenilen düzeyde olup olmadığını kontrol etmek, yapılan tatbikatların izlenebilir şekilde kayıt altına alınmasını sağlamak.

10.Kuruluş bünyesinde çalışıp gizlilik dereceli bilgi, belge, malzeme veya projeye nüfuz etmesi öngörülen personel için Kişi Güvenlik Belgesi tanzim edilmesi maksadıyla Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına başvuruda bulunulmasını sağlamak.

11.Kişi Güvenlik Belgesi ile belgelendirilmiş personele altı ayda bir güvenlik brifingi vermek, verilen brifinglerin kaydını tutmak.

12.Kişi Güvenlik Belgesi ile belgelendirilen personel için altı aylık dönemlerde adli sicil takibi yaptırılmasını, adli sicili uygun olanların kayıtlarının personel dosyalarında muhafaza edilmesini, adli sicili uygun olmayan personelin durumunun ise Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına bildirilmesini sağlamak.

13.Tesis Güvenlik Belgesi ile belgelendirilen tesise yerli veya yabancı şahıslar tarafından yapılacak ziyaretler için gerekli izinlerin alınmasını, gerçekleşen ziyaretlere ilişkin kayıtların tutulmasını ve ziyaretin gerçekleşmesini müteakip Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına bilgi verilmesini sağlamak.

14.Tesis Güvenlik Belgesi ile belgelendirilen tesisle ilgili olarak, basın ve yayın organlarında yer alacak bilgi ve belgelerin verilmesi öncesinde Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamından izin alınmasını sağlamak.

4.Sistem Odası

Sistem odasında konulacak sunucuların güvenliği sağlanması gerekmektedir. Sistem odası yerden 15 cm yükseltilerek su basmalarına karşı önlem alınmış olmalıdır. Sunucular rack kabinde konumlandırılmalı ve rack kabinler yere sabitlenerek olabilecek depremlere karşı korunmalıdır. Sistem odasında TEMPEST gerekli ise lütfen Tempest açıklamamıza bakınız. Sunucularda yazılım geliştirme CAD/CAM vb gizli bilgiler işlenmesi söz konusu ise TEMPEST yapılması zorunludur.

Sistem odasında Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminde tanımlanan güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir.

5.Proje Odası(Üretim Alanı)

Bu alan yazılım veya arge çalışması yapanlar için proje odası olarak isimlendirdik fakat üretim yapan yerler için üretim alanın olarak algılanması gerekmektedir. Kısacası gizli bilginin ürün veya projeye dönüştürüldüğü alan olup bu alanın giriş ve çıkışları kontrol altına alınmalı ve kartlı geçiş veya parmak okuyucu vb kontrollü geçiş ile girişin yapıldığından emin olunması gerekmektedir.

Başvuru Evrakları Nelerdir?

TESİS GÜVENLİK BELGESİ İÇİN BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

1.5201 sayılı Kanun gereğince yayımlanan Kontrole Tâbi Liste kapsamında faaliyet göstermek isteyen kuruluşlar ile bu Yönergede tanımlı Gizlilik Dereceli projelerde yer almak isteyen kuruluşlarca; ofisleri, iş yerleri veya tesisleri için Tesis Güvenlik Belgesi düzenlenebilmesi amacıyla, bir yazı ile Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına başvuruda bulunulur.

2.Kuruluş tarafından; Tesis Güvenlik Belgesi talebinde bulunma amacı, talepte bulunulan Tesis Güvenlik Belgesinin gizlilik derecesi ve faaliyette bulunulacak tesisin fizikî yerleşim durumu belirtilerek, aşağıdaki bilgi ve belgelerden oluşan dosya ile Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına başvuru yapılır.

      (1) Tesis Güvenlik Belgesi talep edilen tesiste, 10 Haziran 2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında özel güvenlik teşkilatı oluşturulmasına izin verildiğini gösterir belge ile birlikte, Özel Güvenlik Teşkilatı İl Koordinasyon Kurulu Kararının onaylı fotokopisi, özel güvenlik firmasından özel güvenlik hizmeti alınıyorsa firma ile yapılan hizmet sözleşmesinin fotokopisi,

    (2) Tesiste savunma sanayii güvenliğinin sağlanmasına yönelik uygulamaları içeren, alt maddelerde belirtilen bölümlerden oluşan ve kuruluş tarafından kendi tesislerine özgü hazırlanan iki adet Tesis Özel Güvenlik El Kitabı,

            (a) Kuruluş Tanıtım Bölümü

                  (I) Kuruluş adı

                  (II) Tesis Güvenlik Belgesi talep edilen tesisin açık adresi

                  (III) Kuruluşun hissedarları, hisse oranları, yönetim kurulu başkanı ve üyeleri ile şirketi temsil ve ilzama yetkili kişi bilgileri

                  (IV) Kuruluşu temsil ve ilzama yetkili kişileri ile Kuruluş Güvenlik Koordinatörünün imza sirkülerinin onaylı sureti

                  (V) Kuruluşun hissedarları, yönetim kurulu başkanı ve üyeleri ile şirketi temsil ve ilzama yetkili kişileri gösteren güncel tarihli Ticaret Sicili Gazetesi’nin onaylı sureti

                  (VI) Kuruluş güvenlik koordinatörü kimlik ve iletişim bilgileri

                  (VII) Kuruluş Güvenlik Koordinatörü yetkileri

            (b) Fiziki Güvenlik Bölümü

                  (I) Çevre Güvenlik

                  (II) Giriş-Çıkış Güvenlik

                  (III) Kontrollü Bölge Güvenlik

                  (IV) Tesis Fiziki Emniyet Tedbirlerini Gösterir Kroki

            (c) Yangın Güvenlik Bölümü

                  (I) Yangın Emniyet Sistemi

                  (II) Yangın Emniyet Tedbirlerini Gösterir Kroki

            (ç) Bilgi Güvenlik Bölümü

                  (I) Evrak Güvenlik

                  (II) Toplantı Güvenlik

                  (III) Malzeme Güvenlik

                  (IV) Elektronik Bilgi Güvenlik

                  (V) Kurye Güvenlik

            (d) Denetlemeye Esas Kontrol Formu Bölümü

   (3) Millî ve/veya NATO gizlilik dereceli Tesis Güvenlik Belgesi verilebilmesi ve belgelendirmeyi müteakip Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı ve kuruluş tarafından yerine getirilmesi gerekli hususları içeren, Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından 30 Mayıs 1985 tarihli ve 3212 sayılı Kanun ve savunma sanayii güvenliği ile ilgili mevzuata göre hazırlanan ve şirketi temsil ve ilzama yetkili kişi tarafından başlığında gizlilik derecesi belirtilerek hazırlanıp imzalanmış iki/ikişer adet protokol sureti,

   (4) Millî ve/veya NATO gizlilik dereceli Tesis Güvenlik Belgesi ile ilgili olarak hazırlanan protokolde belirtilen ön inceleme ücretinin talep edilen her bir belge için ayrı ayrı Millî Savunma Bakanlığı 1 Numaralı Merkez Saymanlık Müdürlüğünün ilgili hesabına yatırıldığını gösterir makbuz/makbuzların sureti,

Tempest Nedir?

Kimler Tempest Yaptırması Gerekir?

TESİS GÜVENLİK BELGESİNDE TEMPEST NEDİR? TESİS GÜVENLİK BELGESİ IÇİN BU İŞLERİ NEREDE, NASIL YAPTIRABİLİRİM?

TEMPEST, elektromanyetik darbe sızıntı standardı anlamına geliyor. Bu standart; elektronik cihazların elektromanyetik yayınım sınırlarını, zırhlama ve ekranlama standartlarını belirliyor. TEMPEST teknolojisinin amacı, bir bilgisayarın veya herhangi bir elektronik aygıtın çalışması esnasında yaydığı elektromanyetik ışınımların üçüncü bir kişi tarafından alınmasını veya elde edilen işaretlerin işlenerek söz konusu elektronik aygıtın işlediği bilgilere ulaşılmasını engellemek.

Özellikle ABD, İngiltere, Almanya gibi devletler tarafından, askerî ve gizli bilgileri muhafaza etmek amacıyla bilgisayar ve çevre birimleri (yazıcı, tarayıcı, monitör, yedekleme ünitesi vb) ile üretilen bilgilerin, elektromanyetik dalga ile gözlenmesini engellemek için başarıyla kullanılıyor. Bu standardın lisans hakkı, sadece ABD Hükümeti ve NATO tarafından veriliyor. Bugün, dünyada 50 kadar firma, TEMPEST adı verilen bu güvenlik standardına uygun donanım üretiyor.

Elektromanyetik dinleme nasıl oluyor?

Elektronik cihazlarda işlenen işaretler hava yolu ile, elektrik dağıtım şebekelerinden gürültü olarak veya kabloların yüzeylerinden iletilen elektromanyetik dalgalar yolu ile yayılır. Yayılan bu işaretler, geliştirilen özel anten ve elektromanyetik dalga alıcısı cihazları ile toplanarak, uygun bir işleme devresinden geçirilerek (filtreleme, şiddetlendirme, eksik kısımları yeniden oluşturma, sayısal işaret işleme gibi) kullanılabilir şekle getirilir.

Daha iyi anlaşılabilmesi için konuyu örnek bir senaryo ile anlatacak olursak; içi elektromanyetik dinleme aygıtları ile donatılmış (Anten, TEMPEST receive ve sayısal işaret işleme yapabilen bilgisayar) bir kamyonet herhangi bir banka şubesinin yakınına park eder. Dinleme yapabilmek için gerekli düzeneklerini hazırladıktan sonra banka içinde çalışmakta olan herhangi bir memurun bilgisayarının yaydığı işaretleri yakalayarak işlemeye başlar. O anda hesabında yüklü miktarda para olan bir müşterinin işlemlerini yapan memurun ekranındaki görüntülerin kopyasını alan saldırgan kısa sürede emeline kavuşur. Normalde saldırgan bir şekilde ağa bağlanıp da bu bilgileri ele geçirmek için uğraşsaydı işi daha zor olabilirdi. Çünkü banka memurunun bilgisayarındaki bilgiler şifrelenmiş olarak saklanmakta veya ağ üzerinde dolaşmakta olacaktı. Hesap bilgilerini içeren şifreli dosya yakalanmış olsa bile şifreleri çözmek ya imkânsız ya da çok uzun sürecekti.

Elektromanyetik dinleme nasıl engellenir?

a– Elektromanyetik güvenlik, bir bilgisayarın, veya herhangi bir elektrik/elektronik aygıtın çalışması esnasında yaydığı elektromanyetik ışınımların üçüncü bir kişi tarafından alınmasını ve/veya elde edilen işaretlerin işlenerek söz konusu elektrik/elektronik aygıtın işlediği bilgilere ulaşılmasını engellemektir. Elektromanyetik güvenlik yöntemleri şunlardır: Kullanılan aletlerin söz konusu açıkverici dalgaları yaymasını zırhlama, filtreleme gibi yöntemlerle engellemek Yayılan dalgalara gürültü ekleyerek anlaşılmaz kılmak, veya aletlerin çalışma temelini değiştirerek yayılan işaretleri işlenen bilgiden arındırmak. Birinci yöntemde ya doğrudan kullanılan elektronik malzemeler zırhlanır ve giriş/çıkışları filtrelenir veya zırhlı olması gerekmeyen aletler zırhlı odalarda kullanılır. Askeri ve diplomatik uygulamalarda genellikle ikinci yöntem kullanılır. Zırhlanacak odalar tamamen iletken bir maddeyle kaplanarak elektromanyetik yayılımları durdurucu Faraday kafesi oluşturulur. Odaların havalandırma girişlerine dalga kırıcı yansıtıcılar konur. Elektrik şebekesine olan bağlantılar açıkverici işaretlerin bulunabileceği frekansları kesen filtreler aracılığıyla yapılır. Bu tip odalar genellikle ses yalıtımına da tabi tutulur. Fiyatları epey yüksek olan bu tip odaların ayrıntılı planları İnternet’te, özellikle ABD’nin askeri (.mil eklentili) sitelerinde bulunabilir. Elektromanyetik güvenlik TEMPEST güvenliği olarak da bilinmektedir.

b-Sıradan kullanıcıları dinlemek için pahalı bir teknoloji olan elektromanyetik dinleme aygıtlarının bilgileri çalmasını engellemek için özel tekniklerle izole edilmiş TEMPEST uyumlu elektronik aygıtlar kullanılmalı. Çalışılan bina ya da bilgisayar ve elektronik aygıtların bulunduğu veri merkezleri “Faraday Kafesi” içine alınmalı ya da bir iletken zırhı kılıfı ile izole edilmeli. Şebeke toprağı dışında sistem ayrıca topraklanmalı. Yayılan dalgaları gürültü ekleyerek anlaşılmaz kılmalı veya aletlerin çalışma temelini değiştirerek yayılan işaretleri işlenen bilgiden arındırmalı.

UEKAE-ETTM tarafından tasarlanan TEMPEST PC MST 401-1 standardının (AMSG 720 B eşdeğeri)koşullarını sunmaktadır ve SDIP-27 standardına göre seviye A cihazıdır.Bu cihaz kullanılarak “ÇOK GİZLİ” seviyesine kadar gizlilik dereceli bilgi bütün bölgelerde güvenlikle işlenebilir.

Sık Sorulan Sorular

Tesis güvenlik belgesi denetimlerine kimler, hangi kurumlardan gelir?

Tesis Güvenlik Belgesi denetimi için gönderilen bilgi ve belgeler üzerinden yapılan ön inceleme neticesinde olumlu kanaat hâsıl olduğu takdirde, İçişleri Bakanlığı ile koordineyi takiben Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcisinin de katılımıyla bir heyet teşkil edilir ve uygun bir tarihte Tesis Güvenlik Belgesi denetimi yapılır.

Tesis güvenlik belgesi ıçin güvenlik personeli çalıştırma izin belgesi nedir? İzni hangi kurum, ne şartlarda verir?

Kişi ve kuruluşlar, Tesis Güvenlik Belgesi için özel güvenlik izni için valiliğe yapacakları başvuruda özel güvenlik hizmetinin konusunu, özel güvenlik hizmetinin ne şekilde yerine getirileceğini, hizmetin azami olarak kaç personel tarafından yürütüleceğini, ihtiyaç duyulacak silah ve teçhizatın miktar ve niteliğini belirtir.

Valilik tarafından Tesis Güvenlik Belgesi için özel güvenlik talebine ilişkin gerekli inceleme yapıldıktan sonra Komisyon, özel güvenlik izninin verilip verilmemesine, özel güvenliğin sağlanmasına ilişkin yönteme ve özel güvenlik hizmetini yerine getirecek azami personel sayısına, bu amaçla bulundurulacak veya taşınacak silahların azami sayısına karar verir.

Genel güvenlik kapsamında korunmanın mümkün olduğu ya da özel koruma ve güvenlik uygulamasının kamu hürriyetlerinin korunması açısından sakıncalı görüldüğü hallerde özel güvenlik izni verilmemesine karar verilir ve bu kararın gerekçesi de belirtilir.

Komisyonun Tesis Güvenlik Belgesi için özel güvenlik izni verilmesi ya da verilmemesi yönündeki kararları valinin onayına sunulur. Tesis Güvenlik Belgesi için Özel güvenlik izni verilen kişi ve kuruluşlar için  Özel Güvenlik İzin Belgesi düzenlenir.

Özel güvenlik birimlerinde istihdam edilen özel güvenlik personelinin listesi ve özel güvenlik mali sorumluluk sigortası poliçelerinin birer sureti, personelin göreve başladığı tarihten itibaren on beş gün içinde valiliğe verilir.

Kişilerin silahlı personel tarafından korunması, kurum ve kuruluşlar bünyesinde özel güvenlik birimi kurulması veya güvenlik hizmetinin şirketlere gördürülmesi özel güvenlik komisyonunun kararı üzerine valinin iznine bağlıdır. Toplantı, konser, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde; para veya değerli eşya nakli gibi geçici veya acil hallerde, komisyon kararı aranmaksızın, vali tarafından özel güvenlik izni verilebilir.

Kişi ve kuruluşların talebi üzerine, koruma ve güvenlik ihtiyacı dikkate alınarak, güvenlik hizmetinin istihdam edilecek personel eliyle sağlanmasına, kurum ve kuruluşlar bünyesinde özel güvenlik birimi kurulmasına ya da bu hizmetin güvenlik şirketlerine gördürülmesine izin verilir. Bir kuruluşun bünyesinde özel güvenlik birimi kurulmuş olması, ihtiyaç duyulduğunda ayrıca güvenlik şirketlerine hizmet almasına mani değildir.

Tesis Güvenlik Belgesi için firmanın vardiya sayısına göre ve bulunan tesise giriş alanlarına göre çalıştırılacak  özel güvenlik personeli istihdamı yapılmalıdır.

Tesis güvenlik belgesi için güvenlik görevlisi çalıştırılması zorunlu mu? Kaç güvenlik görevlisi çalıştırılmalı?

Tesis Güvenlik Belgesinin alınabilmesi için tesis içerisinde firmanıza ait özel güvenlik görevlisi çalıştırılması zorunludur.

Tesis Güvenlik Belgesi başvurusunda Özel Güvenlik Görevlisi çalıştırıldığına dair Özel Güvenlik Görevlisi Hizmet Sözleşmesi veya Özel Güvenlik İzin Belgesi dosyaya konulması gerekmektedir.

Tesis Güvenlik Belgesi kapsamında Tesis çevresindeki bütün sahayı sürekli olarak denetim altında bulundurmak için, yeteri kadar nöbetçi/kamera sistemi bulundurulmalı, tesis çevresi aydınlatılmalıdır.

Personel ve araç giriş kontrolü, özel güvenlik teşkilâtı tarafından yapılmalı ve tesise giriş yerleri sınırlı olmalıdır.

Tesis Güvenlik Belgesi için Kaç Güvenlik Görevlisi Çalıştırılmalıdır?

Tesis Güvenlik Belgesi alınabilmesi için tesiste güvenlik görevlisi çalıştırılması gerektiğini söylemiştik. Kaç Güvenlik görevlisi çalıştırılması ile ilgili olarak tesis eğer tek vardiya olarak çalışıyorsa en az bir güvenlik görevlisi ile anlaşması gerekmektedir. Yalnız burada bir kişi ile anlaşılması durumunda yıllık izinler ve hastalık geçici iş görememezlik gibi durumlar için yedek olarak özel güvenlik görevlisi hazır bulundurulmalıdır.

iki vardiya çalışan tesis için en az 2 güvenlik görevlisi ile anlaşarak her vardiyada bir güvenlik görevlisi hazır bulundurulmalıdır.

üç vardiya çalışan tesis için ise her vardiyada en az bir güvenlik görevlisi olacak şekilde toplam en az üç güvenlik görevlisi çalıştırılması gerekmektedir.

Özel güvenlik görevlisi için özel şirketlerden hizmet alınabilir mi?

Kesinlikle evet. en ucuz ve kolay yöntemlerden biri olan özel güvenlik görevlisi hizmeti özel güvenlik şirketlerinden alınması hem daha kolay olacak olup hemde daha ucuza hizmet almanız söz konusu olacaktır.

Tesis güvenlik belgesi denetimlerine kimler, hangi kurumlardan gelir?

TESİS GÜVENLİK BELGESİ DENETİMLERİNE KİMLER, HANGİ KURUMLARDAN GELİR?

Tesis Güvenlik Belgesi denetimi için gönderilen bilgi ve belgeler üzerinden yapılan ön inceleme neticesinde olumlu kanaat hâsıl olduğu takdirde, İçişleri Bakanlığı ile koordineyi takiben Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcisinin de katılımıyla bir heyet teşkil edilir ve uygun bir tarihte Tesis Güvenlik Belgesi denetimi yapılır.

TESİS GÜVENLİK BELGESİ IÇİN GÜVENLİK PERSONELİ ÇALIŞTIRMA İZİN BELGESİ NEDİR? İZNİ HANGİ KURUM, NE ŞARTLARDA VERİR?

Kişi ve kuruluşlar, Tesis Güvenlik Belgesi için özel güvenlik izni için valiliğe yapacakları başvuruda özel güvenlik hizmetinin konusunu, özel güvenlik hizmetinin ne şekilde yerine getirileceğini, hizmetin azami olarak kaç personel tarafından yürütüleceğini, ihtiyaç duyulacak silah ve teçhizatın miktar ve niteliğini belirtir.

Valilik tarafından Tesis Güvenlik Belgesi için özel güvenlik talebine ilişkin gerekli inceleme yapıldıktan sonra Komisyon, özel güvenlik izninin verilip verilmemesine, özel güvenliğin sağlanmasına ilişkin yönteme ve özel güvenlik hizmetini yerine getirecek azami personel sayısına, bu amaçla bulundurulacak veya taşınacak silahların azami sayısına karar verir.

Genel güvenlik kapsamında korunmanın mümkün olduğu ya da özel koruma ve güvenlik uygulamasının kamu hürriyetlerinin korunması açısından sakıncalı görüldüğü hallerde özel güvenlik izni verilmemesine karar verilir ve bu kararın gerekçesi de belirtilir.

Komisyonun Tesis Güvenlik Belgesi için özel güvenlik izni verilmesi ya da verilmemesi yönündeki kararları valinin onayına sunulur. Tesis Güvenlik Belgesi için Özel güvenlik izni verilen kişi ve kuruluşlar için  Özel Güvenlik İzin Belgesi düzenlenir.

Özel güvenlik birimlerinde istihdam edilen özel güvenlik personelinin listesi ve özel güvenlik mali sorumluluk sigortası poliçelerinin birer sureti, personelin göreve başladığı tarihten itibaren on beş gün içinde valiliğe verilir.

Kişilerin silahlı personel tarafından korunması, kurum ve kuruluşlar bünyesinde özel güvenlik birimi kurulması veya güvenlik hizmetinin şirketlere gördürülmesi özel güvenlik komisyonunun kararı üzerine valinin iznine bağlıdır. Toplantı, konser, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde; para veya değerli eşya nakli gibi geçici veya acil hallerde, komisyon kararı aranmaksızın, vali tarafından özel güvenlik izni verilebilir.

Kişi ve kuruluşların talebi üzerine, koruma ve güvenlik ihtiyacı dikkate alınarak, güvenlik hizmetinin istihdam edilecek personel eliyle sağlanmasına, kurum ve kuruluşlar bünyesinde özel güvenlik birimi kurulmasına ya da bu hizmetin güvenlik şirketlerine gördürülmesine izin verilir. Bir kuruluşun bünyesinde özel güvenlik birimi kurulmuş olması, ihtiyaç duyulduğunda ayrıca güvenlik şirketlerine hizmet almasına mani değildir.

Tesis Güvenlik Belgesi için firmanın vardiya sayısına göre ve bulunan tesise giriş alanlarına göre çalıştırılacak  özel güvenlik personeli istihdamı yapılmalıdır.

Tesis güvenlik belgesi için bilgisayar, e-mail vb. İletişimde nelere dikkat etmemiz gerekir?

TESİS GÜVENLİK BELGESİ İÇİN BİLGİSAYAR, E-MAİL VB. İLETİŞİMDE NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR?

Tesis Güvenlik Belgesi için bilgisayarlar, bilgiye erişmek isteyen kullanıcının yetkili olup olmadığını test edecek şekilde programlanmalı, bu durumun sistem tarafından kontrolü sağlanmalıdır.

Merkezî bilgisayar tesisinin tek bir yetkilinin kontrolüne bırakılması önlenmelidir.

Elektronik iletilerde yer alan bilgiler uygun şekilde korunmalıdır.

Elektronik iletilerin güvenliği için ele anılacak konular aşağıda verilen maddeleri içermelidir:

 1. İletilerin izinsiz girişten, değişiklikten veya servisin reddinden korunması;
 2. Doğru adresleme ve ileti transferini garanti altına almak;
 3. Servisin genel güvenilirliği ve ulaşılabilirliği;
 4. Yasal zorunluluklar, örneğin elektronik imzalama için gereksinimler;
 5. Anlık iletilerde yada dosya paylaşımı gibi dış servislerin kullanımı için onay alınmalıdır;
 6. Halk tarafından girilebilen networklerde giriş kontrollerinin doğruluk ispatlarının güçlü seviyeleri.
Tesis güvenlik belgesi ıçin kontrollü bölge nedir? Özellikleri nasıl olmalıdır?

Kontrollü Bölge: Tesiste, gizlilik dereceli proje çalışmalarının yapıldığı veya araç, gereç ve malzemenin bulundurulduğu, fizikî önlemlerle giriş-çıkışı kontrol altına alınmış, içerideki bilgilere dışarıdan nüfuz edilmesini önleyecek şekilde önlem alınmış, yetkisiz kişilerin girişine izin verilmeyen bölgedir. Kontrollü bölge ile kontrollü oda birbirine karıştırılabilmektedir. Bu sebeple şu şekilde açıklanmasında fayda vardır. Kontrollü Bölge tüm odaları kapsayan en dış kümedir. Yani Kontrollü Oda, Toplantı Odası Güvenlik Koordinatörü Odası, Üretim alanı, Bilgi İşlem Odası, Proje Odası vb tüm odaları kapsayan en dış kümedir. Kontrollü Oda ise bu kümenin içerisinde yer alan bir alandır.

 Tesis Güvenlik Belgesi İçin Kontrollü Bölge Güvenliği İçin Alınacak Önlemler:

(1) Gizlilik dereceli proje çalışmalarının yapıldığı bölümler için, yetkisiz kişilerin girişine engel olacak fizikî önlemler alınmalıdır.

(2) Giriş bölgelerine girilmez işaretleri asılmalıdır.

(3) Gerekiyorsa, giriş ve çıkışlar kayıt ve kontrol altına alınmalıdır.

(4) Elektronik ve sair iletişim imkanları ile nüfuz edilmesine karşı tedbir alınmalıdır.

Tesis güvenlik belgesi için güvenlik personeli çalıştırma izin belgesi nedir? İzni hangi kurum, ne şartlarda verir?

TESİS GÜVENLİK BELGESİ IÇİN GÜVENLİK PERSONELİ ÇALIŞTIRMA İZİN BELGESİ NEDİR? İZNİ HANGİ KURUM, NE ŞARTLARDA VERİR?

Kişi ve kuruluşlar, Tesis Güvenlik Belgesi için özel güvenlik izni için valiliğe yapacakları başvuruda özel güvenlik hizmetinin konusunu, özel güvenlik hizmetinin ne şekilde yerine getirileceğini, hizmetin azami olarak kaç personel tarafından yürütüleceğini, ihtiyaç duyulacak silah ve teçhizatın miktar ve niteliğini belirtir.

Valilik tarafından Tesis Güvenlik Belgesi için özel güvenlik talebine ilişkin gerekli inceleme yapıldıktan sonra Komisyon, özel güvenlik izninin verilip verilmemesine, özel güvenliğin sağlanmasına ilişkin yönteme ve özel güvenlik hizmetini yerine getirecek azami personel sayısına, bu amaçla bulundurulacak veya taşınacak silahların azami sayısına karar verir.

Genel güvenlik kapsamında korunmanın mümkün olduğu ya da özel koruma ve güvenlik uygulamasının kamu hürriyetlerinin korunması açısından sakıncalı görüldüğü hallerde özel güvenlik izni verilmemesine karar verilir ve bu kararın gerekçesi de belirtilir.

Komisyonun Tesis Güvenlik Belgesi için özel güvenlik izni verilmesi ya da verilmemesi yönündeki kararları valinin onayına sunulur. Tesis Güvenlik Belgesi için Özel güvenlik izni verilen kişi ve kuruluşlar için  Özel Güvenlik İzin Belgesi düzenlenir.

Özel güvenlik birimlerinde istihdam edilen özel güvenlik personelinin listesi ve özel güvenlik mali sorumluluk sigortası poliçelerinin birer sureti, personelin göreve başladığı tarihten itibaren on beş gün içinde valiliğe verilir.

Kişilerin silahlı personel tarafından korunması, kurum ve kuruluşlar bünyesinde özel güvenlik birimi kurulması veya güvenlik hizmetinin şirketlere gördürülmesi özel güvenlik komisyonunun kararı üzerine valinin iznine bağlıdır. Toplantı, konser, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde; para veya değerli eşya nakli gibi geçici veya acil hallerde, komisyon kararı aranmaksızın, vali tarafından özel güvenlik izni verilebilir.

Kişi ve kuruluşların talebi üzerine, koruma ve güvenlik ihtiyacı dikkate alınarak, güvenlik hizmetinin istihdam edilecek personel eliyle sağlanmasına, kurum ve kuruluşlar bünyesinde özel güvenlik birimi kurulmasına ya da bu hizmetin güvenlik şirketlerine gördürülmesine izin verilir. Bir kuruluşun bünyesinde özel güvenlik birimi kurulmuş olması, ihtiyaç duyulduğunda ayrıca güvenlik şirketlerine hizmet almasına mani değildir.

Tesis Güvenlik Belgesi için firmanın vardiya sayısına göre ve bulunan tesise giriş alanlarına göre çalıştırılacak  özel güvenlik personeli istihdamı yapılmalıdır.

TESİS GÜVENLİK BELGESİ İÇİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÇALIŞTIRILMASI ZORUNLU MU? KAÇ GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÇALIŞTIRILMALI?

Tesis Güvenlik Belgesinin alınabilmesi için tesis içerisinde firmanıza ait özel güvenlik görevlisi çalıştırılması zorunludur.

Tesis Güvenlik Belgesi başvurusunda Özel Güvenlik Görevlisi çalıştırıldığına dair Özel Güvenlik Görevlisi Hizmet Sözleşmesi veya Özel Güvenlik İzin Belgesi dosyaya konulması gerekmektedir.

Tesis Güvenlik Belgesi kapsamında Tesis çevresindeki bütün sahayı sürekli olarak denetim altında bulundurmak için, yeteri kadar nöbetçi/kamera sistemi bulundurulmalı, tesis çevresi aydınlatılmalıdır.

Personel ve araç giriş kontrolü, özel güvenlik teşkilâtı tarafından yapılmalı ve tesise giriş yerleri sınırlı olmalıdır.

Tesis Güvenlik Belgesi için Kaç Güvenlik Görevlisi Çalıştırılmalıdır?

Tesis Güvenlik Belgesi alınabilmesi için tesiste güvenlik görevlisi çalıştırılması gerektiğini söylemiştik. Kaç Güvenlik görevlisi çalıştırılması ile ilgili olarak tesis eğer tek vardiya olarak çalışıyorsa en az bir güvenlik görevlisi ile anlaşması gerekmektedir. Yalnız burada bir kişi ile anlaşılması durumunda yıllık izinler ve hastalık geçici iş görememezlik gibi durumlar için yedek olarak özel güvenlik görevlisi hazır bulundurulmalıdır.

iki vardiya çalışan tesis için en az 2 güvenlik görevlisi ile anlaşarak her vardiyada bir güvenlik görevlisi hazır bulundurulmalıdır.

üç vardiya çalışan tesis için ise her vardiyada en az bir güvenlik görevlisi olacak şekilde toplam en az üç güvenlik görevlisi çalıştırılması gerekmektedir.

Özel güvenlik görevlisi için özel şirketlerden hizmet alınabilir mi?

Kesinlikle evet. en ucuz ve kolay yöntemlerden biri olan özel güvenlik görevlisi hizmeti özel güvenlik şirketlerinden alınması hem daha kolay olacak olup hemde daha ucuza hizmet almanız söz konusu olacaktır.

2- KİŞİ GÜVENLİK BELGESİ

Tesis Güvenlik Belgesi İçin Kişi Güvenlik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru Evrakları Nelerdir?

KİŞİ GÜVENLİK BELGESİ NEDİR? KİŞİ GÜVENLİK BELGESİNE NASIL BAŞVURULUR? KİMLER KİŞİ GÜVENLİK BELGESİ ALMALIDIR?

 1. Kişi Güvenlik Belgesi; kişinin, görevi gereği bilmesi gereken gizlilik dereceli bilgi, belge, malzeme veya projeye nüfuz edebilmesini sağlayan ve/veya bu gibi gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemenin bulunduğu Kontrollü Oda veya gizlilik dereceli projelerin yürütüldüğü Kontrollü Bölgelere veya gizlilik dereceli yerlere giriş iznini gösteren bir belgedir. Savunma sanayii alanında faaliyet gösterecek kuruluşlarda çalışan, kuruluş ve proje güvenliğinin sağlanması amacıyla, hakkında yapılan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucunda durumu uygun bulunan kişiler için Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamınca tanzim edilir.
 2. Görevlendirilen kişinin nüfuz edebileceği en üst gizlilik derecesinin seviyesi, tanzim edilen Kişi Güvenlik Belgesinde belirtilir. Burada konu edilen şahıslar, savunma sanayii projelerinde görev üstlenecek/görevlendirilecek, proje üzerinde görüşme ve çalışma yapabilecek, proje toplantılarına veya gizlilik dereceli konuların görüşüldüğü brifing ve demonstrasyonlara katılabilecek kişiler veya bunların temsilcileridir.
 3. Belgelendirme işlemleri, şahısların görev aldığı kuruluşların talebi ile başlatılabileceği gibi, Proje Makamının talebi ile de başlatılabilir. Kuruluş tarafından yapılan başvurularda, gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemeye nüfuz etmesi gerekli her personel listeye dâhil edilir. Gizlilik dereceli bilgi, belge, malzeme veya projeye nüfuz etmeyecek personel (5188 sayılı Kanun kapsamında görevlendirilen güvenlik görevlisi, bahçıvan, temizlik görevlisi, yemekhane görevlisi, şoför, stajyer, bekçi, sağlık görevlisi, muhasebe personeli vs.) için başvuru yapılmaz.
 4. Bilmesi Gereken Prensibi gereği, Kişi Güvenlik Belgesi bulunsa dahi ilgisi olmayan şahısların gizlilik dereceli projelerde görev üstlenmesine veya gizlilik dereceli herhangi bir bilgi, belge veya malzemeye nüfuz etmesine müsaade edilmez. Güvenlik önlemleri ve gerekli kontroller, çalışmayı planlayarak yürüten, toplantı veya brifingi tertipleyen makamın sorumluluğunda alınır ve yapılır.
 5. Çifte vatandaşlığı olan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu kişiler için gerekli tahkikat sonucunda Kişi Güvenlik Belgesi verilebilir.
 6. Kuruluşlarca Tesis Güvenlik Belgesi alınan/alınacak tesislerinde Millî Güvenlik Makamı izni olmaksızın yabancı uyruklu personel çalıştırılmaz.
 7. Kuruluşlarda çalışan yabancı uyruklu kişilerin kimlikleri ve varsa kendi ülkelerinin yetkili makamlarından alınmış Kişi Güvenlik Belgeleri veya muadili belgeler hakkında Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına bilgi verilir. Bu bilgiler, Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamınca, gerekli görülen durumlarda, zamana bağlı olmaksızın, uygun görülecek yollardan ve yerlerden araştırılabilir. Araştırma sonucunun olumsuz çıkması durumunda, derhâl ilgili kuruluş uyarılır, yabancı şahsın gizlilik dereceli projede görev alması ve gizlilik dereceli bilgi, belge veya malzemeye erişmesi engellenir.
 8. NATO gizlilik dereceli Tesis Güvenlik Belgesi bulunan kuruluşlarca talep edilen NATO gizlilik dereceli Kişi Güvenlik Belgeleri, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilâtı Merkez Kurulu Başkanlığı adına Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamınca düzenlenir. Anılan Kişi Güvenlik Belgeleri yurt içi kullanım için geçerli olup, yurt dışı Kişi Güvenlik Belgesi ihtiyaçları, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilâtı Merkez Kurulu Başkanlığınca değerlendirilir.
 9. Kişi Güvenlik Belgesine sahip personelin, her altı ayda bir olmak üzere, kuruluşlar tarafından adli sicil takibi yaptırılır (Adli sicil takibinde ilgili personelin “adli sicil ve arşiv kaydı” olmadığına dair yazılı beyanı yeterli kabul edilebilir.). Kişi Güvenlik Belgesine sahip personelin adli kovuşturmaya maruz kalması veya herhangi bir sebeple hüküm giymesi ve/veya adli sicil takibi sonrasında bir problemle karşılaşılması durumunda, bu durum ivedilikle Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına bildirilir. Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamının görüşü alınana kadar geçen süre içinde söz konusu personelin gizlilik dereceli bilgi, belge, malzeme ve projeye nüfuz etmesi engellenir.
 10. Kişi Güvenlik Belgesinin süresinin dolması veya kişinin kuruluştan ayrılması durumunda, personelin sahip olduğu Kişi Güvenlik Belgesi, kuruluş tarafından, ivedilikle Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına iade edilir.
 11. Genelkurmay Başkanlığınca yaptırılan güvenlik soruşturması sonucunda Kripto Güvenlik Belgesi ile belgelendirilen kuruluş personeli için, güvenlik soruşturması yapılmaksızın Kişi Güvenlik Belgesi verilmesi hususunda Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı yetkilidir. Benzer şekilde Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamınca yaptırılan güvenlik soruşturması sonucunda Kişi Güvenlik Belgesi verilen personele, Kripto Güvenlik Belgesi verilmesi hususunda Genelkurmay Başkanlığı yetkilidir.
 12. Tesis Güvenlik Belgesi başvurusunda bulunmayan kuruluşlar, Kişi Güvenlik Belgesi başvurusu yapamaz. Kuruluşlar tarafından, Tesis Güvenlik Belgesi ve Kişi Güvenlik Belgesi almak için eş zamanlı başvuru yapılır.
 13. Birden fazla kuruluşta hissedar ve yönetim kurulu üyesi görevlerinde bulunan kişilere sadece bir kuruluş üzerinden Kişi Güvenlik Belgesi verilir. Söz konusu Kişi Güvenlik Belgesi’nin diğer kuruluşlarda da geçerliliği Millî Güvenlik Makamınca kayda alınarak sağlanır.
 14. NATO ve Millî gizlilik dereceli Tesis Güvenlik Belgesi bulunan kuruluş personeline sadece Millî gizlilik dereceli Kişi Güvenlik Belgesi, sadece NATO gizlilik dereceli Tesis Güvenlik Belgesi bulunan kuruluş personeline ise Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı Merkez Kurulu Başkanlığı adına NATO gizlilik dereceli Kişi Güvenlik Belgesi tanzim edilir.
Kişi Güvenlik Belgesi Başvurusu

KGB İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

1. Şahıs şirketi statüsünde olan kuruluşların hissedarlarının tamamı, anonim şirket statüsünde olan kuruluşların ise ortaklarından, gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemeye nüfuz etmesine yönetim kurulu kararı ile izin verilen hissedarlar ile bu kuruluşların yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve genel müdür yardımcıları, güvenlik koordinatörü ile gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemeye nüfuz etmesi muhtemel personeli için Kişi Güvenlik Belgesi alınması maksadıyla, başvuru evrakları ile birlikte, kuruluş tarafından Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına başvuru yapılır.

2.5201 sayılı Kanunun 4’üncü maddesi gereğince yayımlanan Kontrole Tâbi Liste kapsamında yürütülen AR-GE projelerinde, ön fizibilite ve fizibilite etüdü hazırlama çalışmalarında, danışmanlık faaliyetlerinde veya panel, komisyon çalışmalarında görev alması öngörülen ve bir kuruluşa bağlı olarak çalışmayan, gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemeye nüfuz etmesi muhtemel akademisyen personelin Kişi Güvenlik Belgesi alması maksadıyla;

          (1) Söz konusu faaliyetlerin Tesis Güvenlik Belgesine sahip bir kuruluş marifetiyle gerçekleştirilmesi durumunda, akademisyen personelin Kişi Güvenlik Belgesi başvurusu, Tesis Güvenlik Belgesine sahip kuruluş tarafından, başvuru evrakları ve Proje Makamı oluru ile Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına gönderilir.

          (2) Gizlilik dereceli proje faaliyetlerinin üniversite/enstitünün Tesis Güvenlik Belgesi olan bir bölgesinde gerçekleştirilmesi durumunda, ilgili akademisyen personel için Kişi Güvenlik Belgesi alınması maksadıyla, başvuru evrakları ile birlikte, Tesis Güvenlik Belgesi alan üniversitenin/enstitünün ilgili birimi tarafından Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına başvuru yapılır.

          (3) Gizlilik dereceli proje faaliyetlerinin doğrudan, Tesis Güvenlik Belgesi olmayan bir bölgede akademisyen personel tarafından gerçekleştirilmesinin ve gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemeye nüfuz edilmesinin söz konusu olması durumunda, gizlilik dereceli çalışmaların tamamının Proje Makamı kontrol ve sorumluluğunda Proje Makamınca belirlenecek Kontrollü Bölgede yapılması sağlanır. Anılan personel için Kişi Güvenlik Belgesi alınması maksadıyla gerekli başvuru, ilgili evraklarla birlikte, Proje Makamı tarafından Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına yapılır.

3.Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması istenen her bir şahıs için,

          (1) İçişleri Bakanlığının yürürlükteki Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmelik esaslarına göre aynı sayfada olacak şekilde tanzim edilmiş, fotokopi olmayan fotoğraflı ve ıslak imzalı “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu” ve “Nüfus Cüzdanı Sureti”,

          (2) Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden temin edilecek 15 günü geçmemiş Adli Sicil Belgesi/Sabıka Kaydı (Biri asıl, ikisi onaylı fotokopi olabilir. Kişinin kaydına rastlanmışsa, kayıtla ilgili mahkeme kararı gibi açıklayıcı bilgi ve belge eklenir.),

          (3) T.C. Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı aslının arkalı önlü bir adet fotokopisi sıraya konularak zımbalanır ve bu şekilde üç takım hazırlanarak başvuru yazısına eklenir.

4. Adli Sicil Belgesinde yer alan bilgiler nüfus cüzdanının aslına uygunluğu kontrol edilerek başvuru evraklarına eklenir, Resmî Kuruma hitaben alınmayan ve nüfus cüzdanı bilgileri ile örtüşmeyen Adli Sicil Belgeleri başvuru evrakları ile birlikte kuruluşa iade edilir.

5.Güvenlik soruşturması sırasında, ilgili personelin ikamet (oturma) adresinin değişmesi veya bu adreste bulunamaması durumunda; Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından, Kişi Güvenlik Belgesi talep eden kuruluştan ihtiyaç duyulan bilgiler/evraklar yeniden istenir.

6.Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formunun her bir suretine 4,5x6 cm ebadında, son altı ay içinde ön cepheden çekilmiş renkli vesikalık fotoğraf yapıştırılır. Fotoğrafların kenarındaki fazlalıklar uygun bir şekilde kesilerek ince bir katı alındıktan sonra sadece zamkla veya benzeri bir yapıştırıcı ile yapıştırılır ve kesinlikle tel zımba veya toplu iğne kullanılmaz. Fotoğraflar, kuruluş yetkilisi tarafından mühür veya kaşe ile onaylanır. Resimli formların fotokopi ile çoğaltılmış suretleri kabul edilmez.

7.Güvenlik Soruşturmasına ilişkin başvuru evrakları eksik doldurulmuşsa üç ay süre verilerek başvuru evrakları iade edilir, bu süre sonunda kuruluş tarafından geri bildirim olmadığı takdirde, söz konusu başvuru iptal edilmiş sayılır.

Kişi Güvenlik Belgesi alınması için hazırlanan başvuru evrakları üçer takım olacak şekilde harmanlanarak ve  başvuru yazısına eklenerek siyah klasörde gönderilir. Kargo ile kişi adına gönderilen başvurular ve/veya evraklar kabul edilmez.

İstenilen bilgiler, güvenlik soruşturması yapacak kurumlar için gerekli bilgiler olup, bunun dışında hiç bir nedenle açıklanmaz ve kullanılmaz.

KGB Verilmeyecek Durumlar

Kişi Güvenlik Belgesi Verilmeyecek Haller

Durumları aşağıdaki bentlere uyanlara Kişi Güvenlik Belgesi verilmez.

 1. Kasıtlı bir suç nedeniyle bir yıl veya daha fazla süreli hapis cezası alanlarla, cezası ya da mahkûmiyeti ertelenmiş, seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya affa uğramış olsa bile; cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, her türlü sahtecilik, Devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçlar, Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları ile hırsızlık, yağma, nitelikli mala zarar verme, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık, hileli iflas, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanma, kullanmak amacıyla bulundurma, kabul etme, satın alma, kullanılmasını kolaylaştırma, imal ve ticaretini yapma, fuhuş, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, zimmet, irtikâp, rüşvet, görevi kötüye kullanma, göreve ilişkin sırrın açıklanması, iftira, suç uydurma, yalan tanıklık, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna muhalefet suçlarından mahkûm olanlar,
 2. Yukarıdaki bentte sayılan suçlar nedeniyle haklarında soruşturma veya kovuşturma yürütülenlerle hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmiş olanlardan; mevcut bilgi, belge delil, görev safahatı gibi hususlar da dikkate alınarak yapılacak değerlendirme sonucunda kişi güvenlik belgesi verilmesi sakıncalı görülenler,
 3. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununda belirtilen mavi kart uygulaması kapsamında olanların hakları saklı kalmak kaydıyla, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkanlar veya çıkarılanlarla yabancı uyruklu olanlar,
 4. Herhangi bir sabotaj, isyan, casusluk, vatana ihanet hareketine katılanlar ve bu hareketlere katılanlara yardımda bulunanlarla, görevi olmaksızın ya da haklı bir sebebe dayanmaksızın herhangi sabotör veya casusla ya da hasım bir devletin temsilcileriyle temas kurmuş olanlar,
 5. Sır saklayamamak, akıl hastalığı, alkoliklik, unutkanlık ve sara gibi güvenliği tehlikeye düşürecek durumları tespit edilenler,
 6. Atatürk İlke ve İnkılâplarına aykırı davranışta bulunanlar.

Durumları (1) ve (2) numaralı bentler kapsamında değerlendirilen ve haklarındaki tereddütler giderilemeyen kişiler hakkında Bakan onayı alınır.

Sık Sorulan Sorular

Trafikte yaşanan bir olay sonrasında mahkeme sürecim oldu. Kişi Güvenlik Belgesi almama engel mi?

Hayır. KGB verilmeyecek durumlarda bahsedilen bir konuda mahkeme süreciniz ve ya hüküm yemeniz durumunda bile Kişi Güvenlik Belgesi almanıza engel değildir.

TC Vatandaşı Değilim yinede Kişi Güvenlik Belgesi Alabilir miyim?

Hayır. Kişi Güvenlik Belgesi sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Vatandaşı olunan ülkeden Kişi Güvenlik Belgesi alınabilir. Çifte vatandaşlık hakkınız olması durumunda TC vatandaşı olduğunuz kabul edilir ve Kişi Güvenlik Belgesi verilir.

Kuruluşumuzun tüm çalışanları için mi Kişi Güvenlik Belgesi almalıyız?

Hayır. Gizli bilgiye nüfuz edecek çalışanların Kişi Güvenlik Belgesi alması gerekmektedir.

Şahıs şirketi statüsünde olan kuruluşların hissedarlarının tamamı, Anonim Şirket statüsünde olan kuruluşların ise ortaklarından, gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemeye nüfuz etmesine yönetim kurulu kararı ile izin verilen hissedarlar ile bu kuruluşların yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve genel müdür yardımcıları, güvenlik koordinatörü ile gizlilik dereceli bilgi, belge ve malzemeye nüfuz etmesi muhtemel personeli için Kişi Güvenlik Belgesi alması gereklidir.

Kişi Güvenlik Belgesi kaç yıl geçerlidir?

Kişi Güvenlik Belgesi süresi yoktur. Her 6 ayda bir araştırma yapılır ve bir engel olmadığı sürece kullanmaya devam edilir. İşten ayrılması durumunda Kişi Güvenlik Belgesi iptal edilmesi için MSB'ye başvurulması gerekir.

4- ÜRETİM İZİN BELGESİ

Üretim İzin Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

ÜRETİM İZNİ İÇİN BAŞVURU:

Kontrole Tâbi Liste kapsamında üretim yapmak isteyen kuruluşlarca,  yazı ile, bu ürünlerden hangisinin üretilmekte olduğu veya üretileceği hakkında bilgi verilerek izin talebinde bulunulur.

Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından yapılan inceleme sonunda, üretimi planlanan malzemenin Kontrole Tâbi Liste kapsamında olduğu belirlenirse kuruluştan aşağıda belirtilen bilgi ve belgeler istenir. İzin talep eden kuruluş tarafından, aşağıda belirtilen bilgi ve belgelerden oluşan iki nüsha dosya hazırlanarak Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına gönderilir. Belgelerin, yetkili kişiler tarafından onaylanmış fotokopileri de kabul edilir:

(1) Onaylanmış Üretim İzin Belgesi protokol sureti.

(2) Protokolde belirtilen, ön inceleme ücretinin ilgili hesaba yatırıldığını gösteren makbuzun fotokopisi. (Ücretin hangi amaçla yatırıldığı makbuz üzerinde belirtilecektir.)

(3) Üretimi yapılacak olan malzemenin, yürürlükte olan “Kontrole Tâbi Liste”nin hangi maddesi ve fıkrasına dâhil olduğunu belirtir bilgi. (Bu husus başvuru yazısında da belirtilerek, talep yapılacaktır.)

(4) Tesis Güvenlik Belgesinin veya belge almak üzere yapılmış başvurunun bir sureti (üretimin yapılacağı tesise ait).

(5) Üretimin yapılacağı kamu kurum kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilere ait tesisin;

       (a) Ayrıntılı kurucu kimlikleri,

       (b) Hissedarları ve hisse oranları, (Yabancı ortaklık varsa, hisse oranı ayrıca belirtilir.)

       (c) Güncel tarihli Ticaret Sicil Gazetesinin fotokopisi.

       (ç) Üretim İzin Belgesi Talep edilen adresin, işyeri ünvanı ile (şube, merkez vb. belirtilecek biçimde) birlikte yayınlandığı güncel tarihli Ticaret Sicil Gazetesi.

       (d) Kuruluşun isminin veya unvanının değiştiğinin bildirilmesi hâlinde; Makam tarafından gerektiğinde tekrar yapılacak denetim veya değerlendirmeyi müteakip Üretim İzin Belgesi yeniden tanzim edilebilir.

(6) Varsa ISO ve/veya eşdeğer Kalite Sistem Belgesi.(Üretimin yapılacağı tesise ait.)

(7) Varsa TSE veya TSEK belgeleri (Üretim İzin Belgesi talep edilen ürüne/ürünlere ait).

(8) Güncel tarihli kapasite raporu (Üretim İzin Belgesi istenen malzemeleri ihtiva edecek ve üretimin yapılacağı tesise ait olacak şekilde).

(9) Sanayi ve Ticaret Bakanlığından alınan ve yıllık vizeleri yapılmış Sanayii Sicil Belgesi.

(10) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alındığına dair taahhütname.

(11) Üretilecek malzeme için kullanılacak olan mamul/yarı mamul malzemenin nereden tedarik edildiğine ilişkin ayrıntılı bilgi. Üretilecek malzeme için alt yüklenici kullanılacak ise, alt yüklenicilerden alınacak malzeme veya hizmete ilişkin ayrıntılı bilgi.

(12) Üretilecek malzemenin cins ve miktarı, işaretleme yöntemi, varsa stok numaraları.

(13) Üretilecek malzemeye ait arz, talep, ithalat, ihracat, üretime ilişkin yaratılacak yurt içi katma değer, off-set öngörüleri ile varsa tespit edilen sektörel bilgiler. Lisans altında üretim veya araştırma-geliştirme yöntemlerinden hangisiyle üretim yapıldığı, üretim bilgilerine (Üretim/Teknik Bilgi Paketi) sahip olunup olunmadığı, sahip olunması hâlinde, söz konusu bilgilerin kaynağı (ARGE, Lisans, Know-how, Konsorsiyum vb.), istihdam durumu, (Çalıştırılan ve çalıştırılması muhtemel personel bilgileri-Mühendis/İşçi vb.) üretimde kullanılacak kritik alt teknolojiler, ürünün tamamı üzerinden kuruluşun yerli katkı oranı. (Üretilen ürüne ait yurt dışından tedarik edilen parça/malzeme listesi.)

(14) Üretilecek her bir malzeme için ayrı ayrı üretim akış şeması.

(15) Üretim İzin Belgesi talep edilen üründen daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri, diğer kamu/özel kuruluşlar ile yurt dışına üretim yapılmış ise bunlar hakkında açıklayıcı bilgi. (Üretim İzin Belgesi yenileme talebinde değerlendirilecektir.)

(16) Üretim İzin Belgesi talep edilen ürünün üretileceği tesislerde, Türk Silahlı Kuvvetleri için herhangi bir konuda üretim yapılmış ise, yapılan ürünlerin cins ve miktarları hakkında bilgi. (Üretim İzin Belgesi yenileme talebinde değerlendirilir.)

Kişi veya kuruluş ile Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamının karşılıklı olarak yerine getirmeleri gereken hususları düzenleyen ve protokolde belirtilen hususlar, kuruluş yetkililerince koşulsuz kabul edilmelidir.

5- İHRACAT VE İTHALAT İZİN BELGESİ

İhracat İzin Belgesi ve İthalat İzin Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

 1. Kontrole Tâbi Listede yer alan malzemenin ihracı veya yurt dışına çıkarılmasına, Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığının görüşleri de alındıktan sonra Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından izin verilebilir.
 2. Kontrole Tâbi Listede yer alan malzemenin, satışı destekleme faaliyetleri kapsamında test, demonstrasyon, brifing, inceleme, sergileme, fuar, numune ya da benzeri amaçlarla yurt dışına çıkarılmasına Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından izin verilebilir.
 3. 5201 sayılı Kanun kapsamında faaliyet gösteren kuruluşlar tarafından, Kontrole Tâbi Listede yer almaması nedeniyle izne gerek görülmeden dış satış bağlantısı yapılmış veya Kontrole Tâbi Listede yer aldığı için ilgili mercilerden dış sipariş kabulüyle ilgili izin verilmiş malların, gelişen hükümet politikası, ülke menfaati ve benzeri şartlar dolayısıyla müşterisine teslimine mâni olunması durumunda; satıcının kusuru dışında maruz kalacağı zarar ve ziyan Bakanlar Kurulu kararı ile Hazine tarafından ilgili kuruluşa ödenir.
 4. Kontrole Tâbi Listede yer almayan ancak Tüm Hassas Maddelerin İhracatının Kontrolü uygulaması kapsamında, kitle imha silahlarının geliştirilmesinde kullanılabileceğinden şüphe duyulabilecek çift kullanımlı malzeme ve teknolojinin ihracatında; söz konusu malzeme ve teknolojinin kitle imha silahları geliştirdiğinden şüphe duyulan bir son kullanıcıya ihracının söz konusu olması, ihracatçı firma tarafından ihracata konu olan malzemenin tamamının veya parçasının kitle imha silahlarının geliştirilmesinde kullanılabileceğinden kuşku duyulduğu yönünde beyanda bulunulması, ulusal ve uluslararası güvenliğin tehlikeye düşebileceği ve insan haklarının ihlaline yol açabileceği durumlarda c. fıkrasında yer alan tazminat ile ilgili hükümler uygulanmaz
 5. Kontrole Tâbi Listede yer alan ve ihracatı diğer kurum ve kuruşların da iznine tâbi olan malzeme için, ihracatı gerçekleştirecek kuruluş tarafından, ilgili diğer kurum ve kuruluşlardan da gerekli izinler alınır.
 6. Kuruluşlarca, Kontrole Tâbi Listede yer alan malzeme ve sistemlerin herhangi bir ülkeye veya yurt dışı kuruluşa tanıtım, pazarlama, sözleşme ve teklif maksadıyla faaliyet icra edilmeden önce, tanıtım, pazarlama, sözleşme ve teklif yapılacak kuruluş/ülke, paylaşılacak bilgi düzeyi, gizlilik derecesi, numune gönderimi ile ilgili bilgiler çerçevesinde başvurularak Millî Güvenlik Makamından izin alınır.
Tüm Hassas İhracatın Kontrolü

Kontrole Tâbi Listede yer almamakla birlikte; canlıların toplu imhasına yönelik tasarlanan nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlardan oluşan kitle imha silahlarının ve bunları fırlatma vasıtalarının geliştirilmesinde kullanılabileceğinden şüphe duyulabilecek malzeme ve bunlara ait teknolojilerin ihracatı, aşağıda belirtilen durumlarda Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamının iznine tâbi tutulur:

     (1) Bu tür silahları veya fırlatma vasıtalarını geliştirmesinden şüphe duyulan ülkeye veya son kullanıcıya ihraç edilmesine yönelik bir bilgi alınması.

     (2) İhracatçı kuruluş tarafından, ihracata konu olan malzemenin tamamı veya parçasının kitle imha silahları ve bunları fırlatma vasıtalarının geliştirilmesinde kullanılabileceğinden kuşku duyulması yönünde beyanda bulunulması.

     (3) Ulusal veya uluslararası güvenliğin tehlikeye düşebileceği ve insan haklarının ihlâline yol açabilecek durumların oluşması.

İhracat izni, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun görüşleri alındıktan sonra Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından verilir.

İthalat Veya Yurt İçine Sokma

 1. Kontrole Tâbi Liste kapsamında yer alan malzemeler, gerektiğinde Millî Savunma Bakanlığı tarafından veya Bakanlıkça yetki verilen kurum ve kuruluşlarca ithal edilebilir ve yurt içine sokulabilir.
 2. Kontrole Tâbi Liste kapsamında bulunan bir malzemeyi ithal etmek isteyen kuruluş, ekinde MSB internet sayfasında yer alan (kuruluş antetli olması esastır) İthalat İzin Belgesi ve ithal edilmek istenen malzemenin Kontrole Tâbi Listenin hangi maddesinde yer aldığını belirten (malzeme Wassenaar Düzenlemesi Mühimmat Listesi ve Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi Ek Listesinde yer alıyorsa bunu belirten) bir dilekçe ile Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına başvurur.
 3. Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından, kuruluşun başvurusunu müteakip yapılan inceleme sonucunda, gerektiğinde İhtiyaç Makamı, Proje Makamı ve/veya ihtiyaç duyulabilecek diğer makamların görüşleri alınır. Uygun bulunması durumunda, kuruluş tarafından düzenlenmiş İthalat İzin Belgesi onaylanarak talepte bulunan kuruluşa bir yıl veya daha uzun süreli ithalat izni verilebilir.
 4. Millî Savunma Bakanlığı projeleri dışında kalan ancak, Kontrole Tâbi Listede yer alan malzemenin ithalatı için, 5202 sayılı Kanun kapsamında Tesis Güvenlik Belgesi ve 5201 sayılı Kanun kapsamında Üretim İzin Belgesi bulunan kuruluşlara izin verilebilir.
 5. Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından ithalat izni verilen kuruluş, ithalatın gerçekleşmesini müteakip ilgili gümrük müdürlüğünce onaylanmış gümrük beyannamesi ithalatçı nüshasının bir suretini, ithal edilen malzemenin silah olması durumunda silahın seri numarasını belirtir yazının, ithal edilen malzemenin mühimmat olması durumunda ise kullanılma aşamasında düzenlenmiş sarf tutanağının bir suretini Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına gönderir. Ayrıca, kuruluş tarafından gerçekleştirilecek ithalata ilişkin bilgilerin son durumlarının üç ayda bir Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına iletilmesi zorunludur.
 6. Kontrole Tâbi Liste kapsamındaki herhangi bir malzemenin kuruluş tarafından 6136 sayılı Kanun kapsamında ithalata yetkili kurum ve kuruluşlar dışındaki şahıs, kurum ve kuruluşlar için yapılacak test, demonstrasyon, brifing, inceleme, sergileme veya benzeri bir nedenle yurt içine sokulmasında, ithalatçı kuruluşun talebi üzerine, Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından Geçici İthal Belgesi tanzim edilebilir
 7. Geçici ithalat yapacak kuruluş, müracaat yazısında konu hakkında açıklayıcı bilgi vererek, geçici ithalat formunu doldurur ve Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına gönderir. Yapılan incelemenin olumlu olması durumunda, Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından geçici ithalat belgesi onaylanır. Kuruluş tarafından talep edilmesi hâlinde, Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamınca geçici ithalat izni verilen malzemenin yurt içinde kalışı ihtiyaç durumuna bağlı olarak b. fıkrasında belirtilen esaslar dâhilinde kesin ithalata çevrilebilir.
 8. Kati ve geçici ithalat izinleri, izin süresi dolmadan önce başvuru yapılması kaydıyla bir defaya mahsus olmak üzere uzatılabilir.
İhracat Veya Yurt Dışına Çıkarma

1.Kontrole Tâbi Liste kapsamındaki herhangi bir malzemenin ihracatını yapacak olan kuruluş, ekinde MSB internet sayfasında yer alan (kuruluş antetli olması esastır) İhracat İzin Belgesi ve satıcı ülke yetkili makamlarının izni alınmaksızın üçüncü bir ülkeye her ne şekilde olursa olsun verilmeyeceğinin taahhüt edildiği ve Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına karşılık gelen karşı ülkenin Millî Güvenlik Makamı tarafından imzalanmış ve mühürlenmiş Son Kullanıcı Belgesinin aslı (orijinal nüsha ve mühürlü olması esastır.) bulunan bir yazı ile Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına başvurur.

2.Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı, kuruluşun başvurusunu müteakip,

       (1) İhracatçı kuruluşun Tesis Güvenlik Belgesi ve Üretim İzin Belgesi durumu, (Kontrole Tâbi Liste kapsamındaki malzemelerin ihracatında ihracatçı kuruluşun faaliyet alanı dikkate alınarak Tesis Güvenlik Belgesi ve Üretim İzin Belgesi, Wassenaar Düzenlemesi Mühimmat Listesi ve Füze Teknolojisi Kontrol Rejimi Ek Listesindeki malzemeleri üreten firmalar için de Tesis Güvenlik Belgesi aranır.)

       (2) Başvuru evraklarının yeterliliği,

       (3) İhracata esas ürünün Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde mevcudiyeti ve varsa fikri mülkiyet hakkına ilişkin kısıtlamaları inceleyerek konu hakkında Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığının görüşlerini alır. Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı alınan görüşleri değerlendirerek kararını ilgili kuruluşa bildirir.

3.Malzemenin ihracatı uygun bulunduğu takdirde; kuruluşa, Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından, kuruluş tarafından düzenlemiş İhracat İzin Belgesi onaylanarak bir yıl veya daha uzun süreli ihracat izni verilir. Bundan sonraki işlemler, yürürlükte bulunan İhracat Yönetmeliği esaslarına göre Ekonomi Bakanlığı tarafından kayda alınarak yürütülür. Bildirim ile ilgili hususlar yönetmelikte belirtildiği gibi uygulanır.

4.Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından, ihracat izni verilen kuruluşların kayıtları tutulur. Kuruluş tarafından, ihracatı gerçekleştirilecek malzemenin ihracat izninde tanımlı hususlarda herhangi bir değişiklik olması durumunda, bu değişiklik bir ay içerisinde Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına bildirilir.

5.Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından ihracat izni verilen kuruluşlar, ihracatın gerçekleşmesini müteakip, ihraç ettikleri malzemeye ilişkin Gümrük Beyannamesinin bir sureti, ihraç edilen malzemenin silah olması durumunda silahların seri numarasını belirtir yazı ile Konşimento Faturasının fotokopisini Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına gönderir.

6.Kontrole Tâbi Listede yer alan sistem veya malzemenin, sergileme, tanıtım, pazarlama, test vb maksadıyla süreli olarak yurt dışına geçici ihracına, Millî Güvenlik Makamı tarafından, gerektiğinde ilgili makamlar ile koordine edilerek, geçici ihraç izni verilebilir.

7.Taşınma, yönetim kurulu değişikliği vb. nedenlerle Tesis Güvenlik Belgesi ve Üretim İzin Belgesi yenileme aşamasında olan firmaların ihracat izin başvuruları Makam tarafından değerlendirilir.

8.Kati ve geçici ihraç izinleri, izin süresi dolmadan önce başvuru yapılması kaydıyla bir defaya mahsus olmak üzere uzatılabilir

Kontrollü Malzemelerin Yurt İçi İzin İşlemleri

 1. Kontrole Tâbi Liste kapsamındaki malzemelerin güvenlik maksadıyla teminine yönelik olarak, Genelkurmay Başkanlığı ve/veya İçişleri Bakanlığı ile varsa ilgili diğer birimlerin de olumlu görüşleri alındıktan sonra Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamınca izin verilir.
 2. Tesis Güvenlik Belgeli kuruluşlar tarafından ara girdi olarak ihtiyaç duyulan patlayıcılar, mühimmat ve silahların yurt içinden temini hususunda, ilgili makamlarla yapılacak koordinasyonu müteakip Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamınca izin verilebilir.
 3. Eğitim maksatlı olarak ihtiyaç duyulan ve Kontrole Tâbi Liste kapsamında yer alan malzemelerin tedarikine, ilgili makamlar ile yapılacak koordinasyon sonrasında Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamınca izin verilebilir.
Son Kullanıcı Belgesi İşlemleri

1.Son Kullanıcı Belgesi ihraç/ithal edilecek malzemenin beyan edilen alıcı tarafından bildirilen amaca uygun şekilde kullanılacağının ve satıcı ülke yetkili makamlarının izni alınmaksızın üçüncü bir ülkeye her ne şekilde olursa olsun verilmeyeceğinin taahhüt edildiği, ithalat işlemlerinde Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamınca ihracat işlemlerinde ise Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına karşılık gelen karşı ülkenin Millî Güvenlik Makamı tarafından imzalanmış ve mühürlenmiş uluslararası geçerliliği bulunan belgedir.

2.Kontrole Tâbi Liste kapsamındaki malzemelerin üretilebilmesi maksadıyla Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamından Üretim İzin Belgesi alan kuruluşların Son Kullanıcı Belgesi talep etmesi durumunda; ithalatçı kuruluş tarafından, ithalatı gerektiren sözleşme ve açıklayıcı bilgi ile birlikte,  talimatına uygun olarak bir suret doldurulan Son Kullanıcı Belgesi Proje Makamı vasıtasıyla veya Proje Makamının konuyla ilgili görüşleri de alınarak, Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına gönderilir.

3.Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından,

      (1) Son Kullanıcı Belgesi onay talep yazısı ile Son Kullanıcı Belgesi üzerinde yazılı bilgiler arasında uyumsuzluk olup olmadığı,

      (2) Tedarikçi (Consignee) ve Son Kullanıcı (End User) onay bölümlerinin eksiksiz olarak doldurularak onaylanıp onaylanmadığı,

      (3) Son Kullanıcı Belgesinde yer alan malzemenin miktar, kullanım amacı, parça ve stok numarası ile isminin yanlış veya eksik yazılıp yazılmadığı,

      (4) Proje Makamı veya İhtiyaç Makamı onay yazısı incelenir.

4.Yapılan incelemeyi müteakip uygun bulunması durumunda, Son Kullanıcı Belgesi onaylanır.

5.Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyacı olarak Millî Savunma Bakanlığınca yurt dışından tedariki yapılan her türlü malzeme için satışı yapacak ülke resmî makamlarınca Son Kullanıcı Belgesi talep edilmesi halinde anılan bir nüsha Son Kullanıcı Belgesi, tedarik makamlarınca ihtiyaç makamları ile koordineli olarak, Tedarikçi (Consignee) ve Son Kullanıcı (End User) bölümleri imzalı şekilde, Hükümet onayı için Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına gönderilir.

6.Kuvvet Komutanlıklarının ihtiyacına binaen dış tedarikten sorumlu makam tarafından gerçekleştirilen alımlar için, İhtiyaç Makamı tarafından hazırlanan ve asgarî bu makam tarafından imzalanan Son Kullanıcı Belgesi, onay için Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamına gönderilir. Onaylanan Son Kullanıcı Belgesi, muhatabına ulaştırılmak üzere, tedarik faaliyetini yürüten İhtiyaç Makamına gönderilir.

7.Malzemenin kabul muayenesinde reddedilmesi sonucu malzemenin yükleniciye iadesi gerektiğinde veya herhangi bir sebeple tedarik sürecine son verilmesi durumunda, Son Kullanıcı Belgesi yükleniciden geri istenir. Yüklenicinin bu belgeyi geri vermemesi durumunda malzemenin sevkine izin verilmez veya karşı ülke resmî makamları nezdinde girişim başlatılır. Son Kullanıcı Belgesinin geri alınmasını müteakip yüklenicinin ülkesinin resmî talebi doğrultusunda, malzemenin herhangi bir ülkeye sevkine izin verilir.

8.Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından, ithalatın yapılacağı ülke makamlarınca talep edilebilecek olan ve Son Kullanıcı Belgesinden farklı formdaki Son Kullanıcı Belgelerinden uygun bulunan ve usulünce doldurulduğu belirlenen orijinal form ve şekillerdeki Son Kullanıcı Belgeleri de Son Kullanıcı makamın onayının olması kaydı ile onaylanabilir.

9.Son Kullanıcı Belgesinde yer alan Son Kullanıcı (End User) bölümü son kullanıcı tarafından onaylanır. İthal edilen malzeme başka bir malın imalinde kullanılacak komple veya yarı komple malzeme, ara mamul veya parça ise son kullanıcı, nihaî ürünü üreten ana yüklenici olduğundan bu kısım anılan kuruluş tarafından doldurularak onaylanır. İthal edilen mal doğrudan TSK’ya teslim edilecekse bu kısım, ihtiyaç makamının yetkili birimi tarafından doldurulur ve onaylanır. Savunma Sanayii Millî Güvenlik Makamı tarafından nihai onay anlamına gelen Hükümet Onayı (Certification of Government) bölümü onaylanır.

10.Yurt dışından tedarik edilecek malzemeler için sadece bir nüsha Son Kullanıcı Belgesi onaylanır.

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
Konuşmaya Başla
1
Biz Buradayız
Merhaba
Yardımcı Olmamızı İstermisiniz?