Konfigürasyon Yönetimi nedir? Konfigürasyon Yönetim Süreci Nedir? Nasıl İşletilmelidir? Çizimlerin(CAM) ve Dokümanların Konfigürasyon Yönetimi Nasıl Yapılır? Parçaların Konfigürasyonu Nasıl Yönetilir?

Konfigürasyon Yönetimi, çoğu zaman, birleştirildiğinde tek tek parçalardan farklı bir nihai biçim alan karmaşık bir alt montaj setinden oluşan parçaların kontrolüdür. Sonuç olarak, bu nihai ürünün revizyonlarının kontrol edilmesi, nihai formun gereksinimleri karşıladığından emin olmak için her bir bileşenin revizyonlarının ve durumunun kontrol edilmesini gerektirir. Konfigürasyon yönetimi için AS9100 gereksinimleri, büyük tedarikçiler tarafından iyi anlaşılmaktadır, ancak küçük alt tedarikçilere aşırı yük getirebilir, neyse ki bu gereksinimler, kuruluşunuz ne kadar büyük veya küçük olursa olsun kolayca karşılanabilir.

AS 9100 Rev D , Madde 8- İşlem , konfigürasyon yönetimini ele alır. Bölüm 8.1.2, kuruluşun, ürün yaşam döngüsü boyunca özniteliklerin tanımlanmasını ve kontrolünü sağlamak için gerektiği şekilde konfigürasyon yönetimi için bir süreci planlaması, uygulaması ve kontrol etmesi gerektiğini belirtir. Süreç şunları yapmalıdır:

 • Ürün kimliğini ve gereksinimlere göre izlenebilirliği kontrol edin
 • Belgelenmiş bilgilerin, ürün ve hizmetlerin gerçek özellikleriyle tutarlı olduğunu garanti eder.
 • Konfigürasyon Yönetimi ve AS 9100 Rev D ayrıca rehberlik için sizi şu standartlara yönlendirir:
 • Konfigürasyon Yönetimi için ISO 10007 Kalite Yönetimi Yönergeleri
 • MIL-HDBK-61A Konfigürasyon Yönetimi Kılavuzu
 • EIA-649-A Konfigürasyon Yönetimi için Ulusal Mutabakat Standardı
 • ECSS-M-ST-40 Uzay Proje Yönetimi-Konfigürasyon Yönetimi

Konfigürasyon Yönetimi Temelleri

Konfigürasyon yönetimi, ISO 10007 tarafından tanımlanır ve kuruluşlardan bir ürünün bileşenlerini yönetmelerini ister. Bunu yıkmak, konfigürasyon yönetimi çoğunlukla iki bileşenden oluşur

 • belge kontrolü ve
 • ürün tanımlama.

Ürünler, nihai bir ürün (ana parça) oluşturmak üzere bir araya gelen birden çok parçadan (bileşen parça) oluştuğunda Konfigürasyon Yönetimi gereklidir.

Bu montajlarla çalışırken ana parça, bir parça numarası ve revizyon seviyesi ve bileşenlerin bir listesi ile tanımlanmalıdır. Bileşen parçaları ayrıca parça numarası ve revizyon seviyesi ile tanımlanmalıdır.

 

 

 

Konfigürasyon Yönetim Süreci

İlk adım, yapılandırma öğelerini tanımlamaktır. Bu, hangi ürünlerin konfigürasyon yönetimine tabi olduğunu belirlemeyi gerektirir – alt montajlardan oluşan ürünler. Konfigürasyon öğeleri, takımları ve fikstürleri de içerebilir. Konfigürasyon öğelerini belirlemek, kapsamı belirlemeye benzer – hangi ürünlerin konfigürasyon yönetimine tabi olduğunu ve hangilerinin olmadığını belirlemelisiniz.

Konfigürasyon yönetiminde ikinci adım, konfigürasyon tanımlamasını yönetmektir. Bu, ürünlerin mevcut parça ve revizyon numarası numarasıyla düzgün bir şekilde tanımlanmasını, ancak tüm alt bileşenlerin de mevcut parça ve revizyon numaralarıyla tanımlanmasını sürekli olarak sağlamak anlamına gelir.

Üçüncü adım, konfigürasyon değişikliği kontrolü olarak bilinir. Bu adımın amacı, parça tasarımı değiştirildiğinde bilinen konfigürasyon tanımlamasının korunmasını sağlamaktır. Bu değişiklik yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya olabilir. Ana parçada bir veya daha fazla bileşeni etkileyebilecek bir değişiklik veya ana parçayı değiştiren bileşenlerden birinde bir değişiklik anlamına gelir.

Çizim Ve Belgelerin Konfigürasyon Yönetimi

 • Müşteri tarafından sağlanan parçalar için, yapılandırmanın sürekli bakımını sağlamak için müşteri tarafından sağlanan baskıları veya belgeleri kullanmanız gerekir. Müşterinin konfigürasyon veya konfigürasyon çizimlerinde değişiklik yapamazsınız. Müşteri tarafından sağlanan bir parçanın işlenmesi, nihai parçanın alt montajlara dönüştürülmesini gerektiriyorsa, bu, yeniden montajın aynı nihai konfigürasyonla sonuçlanmasını sağlamak için müşteri tarafından verilen talimattan sonra ve/veya müşteri tarafından sağlanan belgelere uygun olarak yapılmalıdır.
 • Diğer tüm parçalar için, sağlanan tasarım belgelerinde, çizimlerde ve/veya verilerde belirtilen montaj revizyon durumunu korumalısınız; bu konfigürasyonlarda veya revizyon seviyelerinde değişiklik yapmayın. Montajların işlenmek üzere (sizin veya bir taşeron tarafından) geçici olarak demonte edildiği durumlarda, tasarım belgelerine uygun olarak yeniden montajın uygun şekilde yapılmasını sağlamak için uygun etiketleme yapılır.
 • Ürünle ilgili dahili belgeler veya çizimler, uygun parça(lar), tertibatlar veya alt montajların tam çizimine ve revizyonuna atıfta bulunacaktır.

Parça Konfigürasyon Yönetimi

 • Üretim, montaj, paketleme veya nakliye sırasında tüm parçalar mevcut konfigürasyona göre uygun şekilde tanımlanmalıdır. Bu, parçaların, ürünün mevcut durumundaki tam konfigürasyonunu yansıtan doğru çizime (yani, o parçada kullanılan alt montajların tüm revizyonlarını gösteren bir ana çizim) geri izlenebilir bir şekilde tanımlanması gerektiği anlamına gelir.
 • Tanımlama, parçanın etiketlenmesi, parçanın işaretlenmesi veya evraklarla (yönlendiriciler, çizimler, vb.)

AS 9100 Konfigürasyon Yönetimi Dokümanı

AS 9100 Konfigürasyon Yönetim Dokümanına ulaşmak için Tıklayınız>>

Tüm AS 9100 KYS Dokümanları için Tıklayınız>>

Yorum yaz

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
Konuşmaya Başla
1
Biz Buradayız
Merhaba
Yardımcı Olmamızı İstermisiniz?